NewsНовиниНовости
Можливо, вже бачили декілька відео, на яких випадково зафільмовано тварин Чорнобильської зони?
Іноді ми викладаємо їх на нашій сторінці.
Наразі розповідаємо вам про так звану «Європейську п’ятірку».
Природа у зоні відчуження самовідновлюється. Відсутність великої кількості людей впливає на зростання чисельності рідкісних тварин та появу на території Чорнобильського Радіаційно-екологічного Біосферного заповідника видів, що колись зникли з Полісся. Зростає кількість лосів, оленів, вовків, рисей…
Видовий склад хребетних тварин Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника налічує майже 300 видів. Це ссавці, риби, амфібії, плазуни та птахи. Усі вони цікаві та важливі для довкілля. Зона відчуження стала постійною або тимчасовою домівкою для тварин так званої «Європейської п’ятірки».
Європейська п’ятірка виникла як аналог «Великої африканської п’ятірки» – лев, леопард, слон, носоріг, буйвол та стали символами дикої, екзотичної та небезпечної природи цього континенту.
Зубр
Чи не найбільш яскравим і рідкісним представником європейської п’ятірки є Зубр, або Бізон європейський, що існував на території Прип’ятського Полісся сотні років тому, проте повністю зник уже в XVIII ст. Нині на території Східної частини Європи у природних умовах зубри мешкають в Польщі та Білорусі. У Поліському державному радіаційно-екологічному заповіднику перебуває майже 120 тварин. Саме вони періодично з’являються на території Чорнобильського заповідника.
Вперше сліди зубрів було знайдено у квітні 2012 року, коли обстежували територію Луб’янського лісництва. У березні 2015 року фотопастка зафіксувала дорослого бика.
На думку фахівців, на територіях Чорнобильського та Білоруського заповідників потенційно може існувати декілька сотень зубрів, що є необхідною умовою для їхнього порятунку як виду. Вчені Чорнобильського заповідника з оптимізмом прогнозують, що дикий європейський бик, за умови належної охорони та контролю, зможе стати звичайним компонентом зоокомплексів українського Полісся.
Ведмідь бурий
В історичні часи ведмідь бурий зустрічався по всій території України. На Поліссі всі особини зникли наприкінці XIX – початку XX ст. Перші сигнали про появу ведмедя на території зони відчуження з’являються на початку 90-х років. Останнім часом фотопастки час від часу фіксують перебування звіра на території Заповідника. В липні 2018 року грізного хижака навіть вдалося зафільмувати на відео. Попри невеликий масив даних, який є сьогодні у розпорядженні спеціалістів, можна стверджувати, що ці звірі не мають якихось біологічних особливостей, пов’язаних з дією радіаційного фактору. На сьогодні вчені не можуть стверджувати, що на території заповідника є стабільна група особин цього виду. На думку дослідників, у майбутньому на території двох заповідників (Чорнобильського та суміжного з нами Поліського державного радіаційно-екологічного заповідника) може комфортно проживати близько 40 ведмедів.
Рись Євразійська
Рись євразійська – ще один вид тварин, занесених до Червоної книги України. Колись рись була звичним для Полісся звіром, але через знищення лісів і пряме переслідування її людиною ще в ХІХ ст. стала рідкісною, а на початок ХХ ст. і зовсім зникла.
Вперше рись на українській ділянці зони відчуження було помічено у 2000 році. Нині в Чорнобильському заповіднику налічується близько 15 особин. Доведено, що цей великий хижак водиться практично на всій території Заповідника, включно з територіями навколо населених пунктів. Великі угрупування звіра спостерігали в районі сіл Старі Шепеличі, Чистогаловка, Вільча, Денисовичі, Паришів, Ладижичі, Теремці.
Рись – автохтонний вид цього регіону. Факт самостійного повернення й помітний приріст чисельності вказує на те, що умови зони відчуження повністю відповідають біологічним потребам тварини. Величезна територія, розмаїття біотопних умов, багата кормова база (косулі, зайці, тетеруки, рябчики тощо) зможуть забезпечити формування самопідтримуючої популяції.
Вовк
Вовк – найбільш поширений хижий звір на території Чорнобильського заповідника. Збільшенню його популяції сприяють як багата кормова база, так і відсутність жорсткого тиску зі сторони людини. Так, 1987 року на території зони відчуження нараховувалося лише три вовчі сім’ї й кілька звірів-одинаків. А вже за наступні 5-7 років їх чисельність зросла до 7 сімей.
У цілому, багаторічні дослідження вказують на те, що чисельність вовка доволі стабільна – ті самі 7 зграй, які мають загальну чисельність 40-60 особин.
Вовки зони відчуження мають деякі екологічні особливості. По-перше, ці тварини не уникають, а навіть використовують штучні елементи ландшафту: дороги, покинуті населені пункти та окремі споруди. По-друге, зміна часу активності – тут тварини активні не лише в ранковий період, а й упродовж всього дня.
Лось
Це – типовий, один з найбільших за розмірами й відносно численний звір на території Чорнобильського заповідника. Споконвіку найбільше лосів проживало саме на Поліссі, але вже на кінець ХІХ ст. їхня кількість різко знизилась. А от внаслідок утворення величезних територій після відселення людей із радіаційно ураженої зони лосі стрімко збільшили свою популяцію. Сьогодні дослідники саме цього представника копитних найчастіше фіксують фотопастками. Ці рогаті красені іноді позують на камеру і навіть не лякаються людей. Часто сохатих помічали на ділянках дороги від КПП «Дитятки» до Чорнобиля.
Дякуємо за інформацію та світлини Чорнобильському Радіаційно-екологічному Біосферному заповіднику.
chevron-right chevron-left