NewsНовиниНовости
У зоні відчуження презентували проект ревіталізації “Чорнобиль. Збереження”, що став можливим за ініціативою Президента України і при активній підтримці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Офісу Президента України, Державного агентства з управління зоною відчуження.
На пресконференції, що відбулась у залі засідань ДАЗВ міста Чорнобиля, представники ЗМІ
дізналися про збереження культових будівель Прип’яті.
Вже в цьому році розпочнеться відновлення кафе “Прип’ять”, міського автовокзалу та 16-поверхівки, в якій мешкав Володимир Правик, начальник варти 2-ї воєнізованої пожежної частини, що поруч з ЧАЕС. Через 2 хвилини після вибуху він з розрахунками прибув на гасіння пожежі. Крім того, в квартирі героя, що знаходитьсят в цьому ж будинку, планується зробити арт-музей.
За словами Ілони Шнейдер, операційної директорки проектного офісу, на ревіталізацію було виділено 30 млн. грн.
Зміниться й територія головного контрольно- пропускного пункту “Дитятки”.
Ще в цьому році буде підготовлено проект реновації. Розпочати будівельні роботи планується в 2022 році.
Зрозуміло, що проект ревіталізації “Чорнобиль. Збереження” буде відбуватися поетапно. Так, одним з його етапів у недалекому майбутньому стане створення ще одного музею – на території Загоризонтно-радіолокаційної системи “Дуга”, що в цьому році була внесена до Реєстру нерухомих пам’яток України.
За цією програмою планується консервація готелю “Полісся”, реконструкція мозаїки Івана Литовченка “Енергія”, що на будівлі кінотеатру “Прометей” у Прип’яті та збереження самого кінотеатру й інших об’єктів.
На пресконференції в режимі онлайн виступила Ольга Василевська-Смаглюк, народна депутатка. Вона доповіла про повний аудит Зони відчуження, після якого може повноцінно початися роботи по збереженню важливих локацій та об’єктів й розглядатися питання щодо промислової діяльності.
На заході розглядались питання, що стосуються безпеки перебування відвідувачів, які приїжджають до Чорнобильської зони з ознайомчою метою. Помічник директора ДП “ЦОТІЗ” Кирило Гарник розповів присутнім про безпеку перебування на офіційно затверджених маршрутах. Він підкреслив, що усі маршрути дозиметрично переревірені й знаходяться на безпечній відстані від сховищ відпрацьованого ядерного палива та інших підприємств й локацій з небезпечним радіаційним фоном. Він підкреслив, що перебування на маршруті без супроводжуючої особи, яка крім функцій гіда відповідає й за
дотримання правил радіаційної безпеки, – неможливе, крім того, усім супрам видається трекер й відслідкувати місцезнаходження групи дуже легко.
Ревіталізація – це один з пунктів виконання проекту “Магнітів України” під патронатом Президента, Чорнобильска зона входить до цього проекту, її відкриття світові стимулюватиме розвиток інфраструктури як навколишніх сіл, так і регіону в цілому. Про це теж йшлося на заході.
Після пресконференції для учасників престуру підготували насичену програму. Вони відвідали місто Прип’ять. Гості на власні очі побачили не тільки об’єкти, що планується зберігати, а й усе місто. Від колишнього мешканця Прип’яті Олександра Сироти почули про історію унікального місця, крім того, Олександр поділився й своїми особистими спогадами.
Вразили відвідувачів ЗГРЛС “Дуга” – надсекретний радянський об’єкт з гігантськими антенами з військовою частиною й містечком та Чорнобильська атомна станція. Вони дізнались про те, що відбувалось раніше на території зони відчуження та якою вона є зараз, про унікальну природу та поступову трансформацію до зони відродження та натхнення.
Світлини : Антон Юхименко
chevron-right chevron-left