NewsНовиниНовости
У покинутих селах Чорнобильської зони найбільше відчувається, як швидко природа відгороджується від людської діяльності. Тут немає нікого, крім диких звірів. Дивлячись на зруйновані часом будинки, осмислюєш, як тяжко селянам було відірватися від рідних дворів й починати життя у іншому місці. Одне з таких сіл-ілюстрацій – Стечанка.
 Ми зібрали цікаві факти про покинуте село. Ділимося ними з вами, наші читачі. Якщо серед наших підписників є ті, хто мешкав у селі, просимо поділитись з нами розповідями про життя Стечанки до аварії.
Населення до аварії – 905 чоловік.
Село Стечанка, що знаходиться в Чорнобильській зоні, було засновано в 17 столітті одним з панів роду Стецьких. Звідси і назва – Стечанка.
Це були заможні землевласники, що володіли багатьма наділами – лише у Рівненському повіті мали 30 населених пунктів. Цікаво, що це ті самі Стецькі, нащадок роду яких наприкінці вісімнадцятого сторіччя, останній коронний хорунжий, староста міста Овруч Ян Казимир Стецький виграв маєток на Рівненщині у карти, а на його місці збудував чудовий палац за проектом архітектора самого короля. Зараз цей палац одна з історичних цікавинок Рівненщини.
У кожному населеному пункті в ті часи повинна була стояти церква. Ось і у Стечанці у 1634 році побудували дерев’яну церкву Успіння Пресвятої Богородиці. Дата побудови церкви була написана пензлем на іконостасі. У 1733-м церква була реставрована. В середині XVIII століття, тут були поховані представники родини Стецьких. Рід Стецьких мав свій палац в селі, в якому постійно проживали. Згодом церква перебувала в аварійному стані, і в 1860-му році її розібрали. Нову дерев’яну церкву Успіння Пресвятої Богородиці з дзвіницею, побудували на місці палацу Стецьких в 1855 році, з дзвіницею, за рахунок казни. Церква мала 47 десятин землі. При храмі була церковно-приходська школа. Церкву знищили за радянських часів. На місці храму побудували клуб. Будівля клубу в наш час значно зруйнована. Поруч із клубом зберігся інформаційний стенд, на якому можна прочитати: «Сьогодні в клубі».
У Стечанці на початку XX століття мешкали не тільки православні, але католики та хасиди. При цьому загальна кількість мешканців села становила майже 1200 осіб.
Відомо, що у часи Другої світової війни в цій частині Полісся велись запеклі бої, а в роки окупації німецькі війська творили жорстокі розправи. За бойові заслуги на фронтах Великої Вітчизняної війни, 136 жителів нагороджено орденами й медалями СРСР.
У доаварійні часи Сільській раді підкорявся населений пункт Роз’їждже, що за твердженням істориків було засновано ще раніше. Від Роз’їжджого Стечанку відділяв струмок В’юнок.
У Стечанці знаходилася центральна садиба колгоспу «Перемога», функціонувала восьмирічна школа, будинок культури, магазин, бібліотека, ФАП.
Евакуація в селі Стечанка пройшла 4 травня 1986 року. Оскільки Урядова комісія спочатку заявляла про тимчасове переселення, люди брали з собою все найнеобхідніше – документи і цінні речі, залишаючи в будинках листи і сімейні фотографії. Ймовірно, зберігалася надія повернутися.
На день евакуації населення радіаційний фон у селі був 20-5 мР/год., що в 1000 разів перевищувало допустиму норму.
Після аварії на ЧАЕС населення села Стечанка було переселено в село Пасківщина, Яготинського району Київської області. Будинки Пасківщини побудували в рекордні строки, у період з 15 червня по 15 вересня 1986 року. В селі нараховувалось понад 200 садиб з асфальтованими шляхами. Вулиці мали такі назви: Миру, Поліська, Леніна, Будівельників, Конотопська. Одну з вулиць назвали Стечанською, на честь рідного села.
Дід Ірми Вітовської, що зіграла головну роль баби Прісі у фільмі «Брама», в якому йдеться про містичне життя після Чорнобильської аварії, був родом із села Стечанка.
Володимир Онищенко, радянський футболіст українського походження, гравець “Динамо” (Київ), автор дубля у переможному для «Динамо» фінальному матчі Кубка володарів кубків 1975 року.
Заслужений майстер спорту, пізніше радянський та український тренер народився у селі Стечанка.
Елеватор, що знаходиться в Стечанці, став прототипом елеватору гри S.T.A.L.K.E.R, локація Кордон.
Чорно-білі світлини з газети «Правда України» за 19.08.1986 р., №188. На них – нове село Пасківщина.
В публікації також використано світлину з гри S.T.A.L.K.E.R.
Світлини сьогодення Стечанки – ДП “ЦОТІЗ”.