NewsНовиниНовости

Рік тому у зоні відчуження, у місті Чорнобиль,відкрили реконструйований музей цивільного захисту «Зірка Полин». Це унікальне місце, де зберігаються експонати, що розповідають історію трагедії людей та Чорнобильської АЕС. Музей не залишить жодну людину без емоцій. Під час його відвідин можна набагато краще зрозуміти атмосферу, яка була у місті до та під час світової трагедії.

У музеї декілька залів, кожен із них має свої «родзинки». Серед них: оригінальна перепустка відомого пожежника Володимира Правіка, кришталеве яблуко подароване Папі Римському та розсекречені сторінки з «Книги служби» – все це можна побачити в чорнобильському музеї «Зірка Полин».

Документальні матеріали, фотоматеріали роками збиралися ветеранами-ліквідаторами та були надані музею разом з особистими речами. Знаходиться заклад у будинку колишнього кінотеатру «Україна» та розподіляється на п’ять експозиційних залів. У першому розповідається про країни світу, які мають атомні електростанції. Тут представлені роботи української візуальної поетеси Олесі (Шамбур) Геращенко «Малевич – Прип’ять». Вона порівняла Припˊять з репродукціями всесвітньо відомого авангардиста Казимира Малевича. Притягує увагу фотосушка Вікторії Балеєвої, на ній «сушаться» зображення Прип’яті до аварії та в сучасний період.

Вражають другий та третій зали. Вони знайомлять екскурсантів з експозиціями часів ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Це оригінали документів та фотокартки з перших днів аварійного періоду і по теперішній час. Тут є унікальні фото, які неможливо знайти в соцмережах, зроблені фотокором Ігорем Костіним —  фотографом, який в 1986 році зробив знімки зруйнованого реактора ЧАЕС. Він перебував у небезпечній зоні протягом наступних 13 днів після вибуху, зазнав опромінення в 5 допустимих доз. В залах відвідувачі можуть побачити макети пожежних драбин, костюмів та вогнегасників, якими користувались ліквідатори 33 роки тому – тоді, коли сталася аварія на Чорнобильській АЕС. Є манекен, одягнутий так, як ті солдати, що скидали небезпечний для життя графіт із даху реактора. Їх називали “біороботами”.

Але найбільш цінним експонатом, копії якого немає ніде у світі, є перепустка пожежника Володимира Правіка, яка була при ньому тієї жахливої ночі 26 квітня 1986 року. Володимир був начальником караулу 2-ї воєнізованої пожежної частини Управління внутрішніх справ Київського облвиконкому з охорони Чорнобильської АЕС. Під час гасіння пожежі на Чорнобильській АЕС Володимир отримав високу дозу опромінення. Він був відправлений на лікування до Москви. Помер у 6-й клінічній лікарні 11 травня 1986 року. Документ розміщено у спеціальному захисному кубі, оскільки він і сьогодні є радіаційно небезпечним для оточуючих. Над кубом стоїть монітор, на якому демонструють кадри з перепусткою. На дозиметрі досі високі показники випромінення – і це через 33 роки! В цьому залі можна побачити унікальні документи – вирвані аркуші з «Книги служби», в яких йдеться про аварію на ЧАЕС. Тривалий час вони були засекречені та зберігалися в архівах радянських спецслужб.

Можна побачити кришталеве яблуко, подароване Папі Римському Іоанну Павлу II у Ватикані 26 квітня 2001 року, ліквідатором та головою Ради ветеранів пожежної служби Анатолієм Бондаренком. Чому яблуко? Яблуко та атом. Вони були дані людству для життя, але стали причиною спокуси та бід. Здебільшого четверта зала оформлена нагородами, грамотами та кубками міжнародних змагань з пожежно-прикладного спорту. На одному зі стендів є цікавий матеріал про ліквідатора аварії, а нині – протоієрея церкви Пресвятої Богородиці в селі Тарасівка, Броварського району, Володимира Прищепу. Цікаву історію його життя розповідають й екскурсоводи. Він також був відвідувачем музею.

Найбільш цікавий та емоційно-насичений п’ятий зал. Тут відвідувачі можуть відчути та побачити атмосферу міста. Гості мають змогу пройтись над макетами графітових стрижнів 4-го реактора по прозорому мосту, а навколо – інсталяції з дитячих колисок та іграшок. Зверху звисають полотна з рядками віршів Оксани Пахловської. На одній зі стін — галерея із назв зниклих населених пунктів зони відчуження, де вказана чисельність населення та дата евакуації. Навпроти – таблички з нумерацією будинків та назвами чорнобильських вулиць. На моніторах транслюються документальні кадри з ліквідації аварії. Автор проекту і керівник творчої групи — народний художник України Анатолій Гайдамака.

Музей приймає гостей не тільки з України, а й із різних країн світу. Наприклад, у жовтні цього року до музею завітали гості з Японії. Вони подарували книгу про життя 16-річного хлопця, який 73 роки тому пережив бомбардування Нагасакі. Охочі можуть з нею ознайомитися. У липні музей цивільного захисту відвідав льотчик-снайпер, активний учасник ліквідації аварії на ЧАЕС Микола Волкозуб. Загалом із січня по травень музей відвідали 5369 відвідувачів. Особливо відвідуваність стала зростати після виходу серіалу «Чорнобиль», але поступово почала спадати.

Плата за відвідування досить невелика. Якщо замовляти екскурсію у системі «Соляріс», то вона обійдеться у 22,5 грн. Придбати квиток можна й через термінал у самому музеї, тоді вартість становитиме 30 грн. Тривалість екскурсії — від 20 хвилин до 1 години 20 хвилин. Вона залежить від часу, який мають гості. Музей працює щоденно з 8.00 до 19.00, перерва – з 13.00 до 14.00. Перебуваючи у зоні відчуження, обов’язково завітайте до музею, тут для вас проведуть дуже цікаву екскурсію. Почуте і побачене не залишить вас байдужими.